توسعه فرصت فردا

آزمون پذیرش پزشکی ایتالیا آی‌مت (IMAT) یک آزمون ورودی است که برای پذیرش در برخی از برنامه های پزشکی و دندانپزشکی انگلیسی در دانشگاه های ایتالیا استفاده می شود. آیمت برای دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل پزشکی یا دندانپزشکی در ایتالیا هستند طراحی شده است. این یک آزمون استاندارد است که دانش و مهارت های علمی لازم برای موفقیت در این برنامه ها را ارزیابی می کند. 

تیم توسعه فرصت فردا مفتخر است که شما را تمام قد در مسیر خواندن پزشکی در ایتالیا همراهی کند. ما در تمام مسیر آزمون آیمت «IMAT» با شما هستیم تا شما را در لباس پزشکی در کشور ایتالیا تماشا کنیم.

فهرست مطالب

آزمون آی مت «IMAT» چیست؟

آزمون آی مت یک امتحان ورودی ۱۰۰ دقیقه ای است که سوالات آن به زبان انگلیسی طراحی شده است و برای اخذ پذیرش تحصیلی در دوره های پزشکی، جراحی و دندانپزشکی ایتالیا کاربرد دارد. بنابراین، هر فردی که قصد تحصیل دراین رشته ها در دانشگاههای ایتالیا را دارد لازم است در آزمون آیمت شرکت کند. این آزمون برای پذیرش در رشته پزشکی از دانشگاههای دولتی این کشور کاربرد دارد. دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا دارای آزمون‌هایی مستقل برای ارائه پذیرش تحصیلی هستند. این آزمون شامل ۶۰ سوال ۱.۵ نمرهای می باشد و نسبت نمره منفی آن حدودا یک به چهار است؛ یعنی هر سوال اشتباه ۰.۴- نمره از کل نمره کم خواهد کرد.این آزمون برای دانش آموزان و دانشجویان سراسر جهان قابل دسترس هست و می توانند در آن شرکت کنند.

زمان برگزاری آزمون آیمت چه زمانی می‌باشد؟

این آزمون فقط یکبار در سال برگزار می شود. سالهای گذشته در ماه سپتامبر- اما در سال ۲۰۲۳ در ۱۷ اکتبر برگزار شد. همچنین این آزمون در ۲۰ کشور جهان برگزار می شو که شامل:
آذربایجان – برزیل -کانادا – قبرس – فرانسه – آلمان – یونان -هنکنگ – هند – ایتالیا – پاکستان – لهستان – عربستان – آفریقای جنوبی – اسپانیا- سوئیس- ترکیه – امارات متحده عربی – انگلستان و ایالات متحده آمریکا

امتحان آی مت | آزمون آی مت

نحوه ثبت نام در آزمون آیمت «IMAT» ایتالیا

۱. وب سایت رسمی IMAT بررسی کنید: به وب سایت رسمی آیمت برای ثبت نام بروید.

۲. ایجاد حساب کاربری: احتمالاً باید یک حساب کاربری در وب سایت ثبت نام ایجاد کنید. این حساب برای تکمیل ثبت نام و دسترسی به اطلاعات مهم مربوط به آزمون استفاده می شود.

۳. بررسی واجد شرایط بودن و الزامات: مطمئن شوید که تمام معیارهای واجد شرایط بودن و الزامات تعیین شده توسط وزارت آموزش، دانشگاه ها و تحقیقات ایتالیا (MIUR) و دانشگاه های خاص مورد نظر شما را برآورده می کنید. این معیارها ممکن است از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت باشد. .

۴. تکمیل فرم ثبت نام: فرم ثبت نام را با اطلاعات شخصی، اطلاعات تماس و سایر اطلاعات مورد نیاز پر کنید. همچنین ممکن است نیاز به ارائه مدارکی برای اثبات صلاحیت خود داشته باشید، مانند گذرنامه معتبر و مدرک مهارت انگلیسی (در صورت نیاز).

۵. پرداخت هزینه ثبت نام: شما باید هزینه ثبت نام برای آزمون آیمت را پرداخت کنید. 

۶. انتخاب محل امتحان: مرکز آزمون یا محل امتحان دلخواه خود را از گزینه های موجود انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که کشوری که برای برگزاری آزمون انتخاب می کنید باید از نظر دسترسی هوایی و زمینی و همچنین قوانین مهاجرتی راحت ترین کشور برای رفتن جهت امتحان باشد. 

ما در توسعه فرصت فردا دانشجویان خود را به کشور ترکیه برای برگزاری امتحان آی مت می‌فرستیم و تا اتمام آزمون تمام شرایط سکونت را برایشان فراهم می‌کنیم. 

۷. بررسی تاییدیه: پس از تکمیل ثبت نام، تاییدیه مشخصات ثبت نام خود را به دقت بررسی کنید تا از صحت اطمینان حاصل کنید.

۸. دریافت ایمیل تایید: شما باید یک ایمیل تایید با جزئیات مربوط به ثبت نام خود، از جمله تاریخ امتحان، مکان، و هر دستورالعمل اضافی دریافت کنید.

۹. آماده شدن برای امتحان: این آزمون دقیقا عین کنکور است با این تفاوت که شما برای تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا متقاضی این امتحان می شوید پس توجه کنید که قبل از آزمون آمادگی لازم جهت امتحان را دارید.

۱۰. شرکت در آزمون: در تاریخ تعیین شده آزمون، با در دست داشتن مدارک شناسایی لازم و سایر مدارک که در دستورالعمل مشخص شده است، در مرکز آزمون حاضر شوید. اطمینان حاصل کنید که زودتر حضور داشته باشید و تمام قوانین و مراحل مرکز آزمون را رعایت کنید.

ما در توسعه فرصت فردا افتخار این را داریم که تمام مراحل شرکت در آزمون آی مت را برای شما تسهیل کنیم. خدمات ما در توسعه فرصت فردا شامل آموزش جامع، ثبت نام شما در آزمون و تمامی خدمات شما برای رسیدن به ترکیه و دادن آزمون را در بر میگیرد و در صورت قبولی در آزمون ما شما را تا خاک ایتالیا همراهی خواهیم کرد. 

شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان آ‌ی‌مت «IMAT» ما مشاوره رایگان داشته باشید. 

برای رزرو مشاوره رایگان شرکت در آزمون آیمت همین الان فرم زیر را پر کنید تا برای زمان مشاوره با شما تماس حاصل شود:

پزشکی در ایتالیا - مطالعه پزشکی در ایتالیا

شرایط ثبت نام برای آزمون:

شرایط مورد نیاز برای شرکت در IMAT : 

 •  حداقل سن ۱۷
 •  متقاضی باید تحصیلات ۱۲ ساله خود دیپلم را تمام کرده باشد
 • حداقل معدل ۱۲ 
 • مدرک زبان انگلیسی ۲B یا معادل آن حداقل نمره آیلتس: ۵.۵ – ۶

برای شرکت در این آزمون چه مطالعاتی باید داشته باشیم؟

Official IMAT Study Materials: وب سایت رسمی آیمت مواد مطالعه شامل نمونه سوالات و آزمون های سال های پیش را ارائه می دهد. این برای آمادگی برای امتحان ضروری هستند. آنها می توانند به شما در درک قالب سوالات و محتوایی که پوشش داده می شود کمک کنند.

منابع آمادگی آزمون شخص ثالث: علاوه بر مواد رسمی IMAT، می توانید منابع آمادگی آزمون شخص ثالث مانند کتاب ها، دوره های آنلاین و راهنمای مطالعه را بیابید تا به شما در آماده سازی مؤثر کمک کند. این منابع می توانند سوالات تمرینی اضافی و راهبردهای تست زنی را ارائه دهند.

 کنسولگری ها یا سفارت های محلی ایتالیا: در برخی موارد، ممکن است لازم باشد برای اطلاعات خاص مربوط به آزمون، ثبت نام و شرایط ویزا به کنسولگری یا سفارت ایتالیا مراجعه کنید، به خصوص اگر دانشجوی بین المللی هستید.

مشاوران تحصیلی یا دوره های آمادگی: اگر مشاوران تحصیلی دارید یا بخشی از دوره های آمادگی پذیرش دانشکده پزشکی یا دندانپزشکی هستید، آنها می توانند راهنمایی هایی در مورد ثبت نام و آمادگی IMAT ارائه دهند.

رسانه‌ها و شبکه های اجتماعی: همچنین می‌توانید به انجمن‌های آنلاین، گروه‌های رسانه‌های اجتماعی، و جوامعی بپیوندید که در آن شرکت‌کنندگان بالقوه آزمون IMAT اطلاعات، نکات و تجربیات خود را به اشتراک می‌گذارند. با این حال، محتاط باشید و اطمینان حاصل کنید که اطلاعاتی که پیدا میکنید قابل اعتماد و به روز هستند.

به یاد داشته باشید که شرایط آزمون IMAT و پذیرش ممکن است در طول زمان تغییر کند، بنابراین ضروری است که با یک کارشناس ماهر در این حوزه مشورت لازم را انجام دهید.

دندان پزشکی در ایتالیا - پزشکی در ایتالیا

دانشگاه‌های برگزار کننده IMAT :

متقاضی در آزمون آی مت فقط برای یک دانشگاه می تواند درخواست ثبت نام دهد و این عمل در هنگام ثبت نام در آزمون IMAT انجام خواهد شد. 

هر دانشگاه بسته به شرایط خود از میان داوطلبان اروپایی و غیر اروپایی که برای آن دانشگاه ثبت نام کرده اند اقدام به گزینش می کند، بنابراین نمره قبولی کلی وجود ندارد و هر دانشگاهی با حداقل نمره خود دانشجو می پذیرد.در زیر نام دانشگاههای دولتی ایتالیا مربوط به IMAT آورده شده است: 

 • University of Bari University of Bologna
 • University of Messina University of Milan
 • University of Milan-Bococa University of Turin
 • University of Siena University of Podova
 • University of Rome University of Paviaمنابع آزمون آی مت «IMAT» چیست؟

 1. استدلال منطقی و اطلاعات عمومی 
 2. زیست شناسی 
 3. شیمی 
 4. فیزیک و ریاضیات

دوره توسعه فرصت فردا یکی از جامع ترین دوره های تحصیلی برای آزمون آی‌مت است. این دوره شامل برگزاری ۳۰۰ جلسه ۹۰ دقیقه ای می باشد. لازم بذکر است که اساتید دوره به تمامی مطالب به زبان انگلیسی مسلط هستند و متقاضی کلیه مفاهیم و مسائل الزم را به زبان انگلیسی فرا خواهد گرفت. 

 • آمادگی جهت آزمون آیلتس : ۱۰۰ جلسه 
 • آمادگی جهت زیست شناسی: ۷۵ جلسه
 • آمادگی جهت شیمی: ۷۰ جلسه
 • آمادگی جهت فیزیک و ریاضیات :۴۵ جلسه
 •  آمادگی جهت بخش اطلاعات عمومی و استدلال منطقی: ۱۰ جلسه

نحوه ثبت نام در دوره آمادگی آزمون آیمت «IMAT» در توسعه فرصت فردا چگونه است؟

برای ثبت نام در آزمون آیمت «IMAT » در شرکت توسعه فرصت فردا همین اکنون فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت کارشناسان ما جهت مشاوره رایگان برای شرکت در این آزمون با شما تماس بگیرند

ده سوال پرتکرار در مورد شرکت در آزمون آیمت «IMAT»

 آیا دانشجویان ایرانی می توانند در آزمون آیمت «IMAT» شرکت کنند؟

بله، دانشجویان ایرانی واجد شرایط شرکت در آزمون IMAT برای پذیرش در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا هستند.

 

 آیا برای متقاضیان ایرانی در آزمون آیمت «IMAT» محدودیت سنی وجود دارد؟

محدودیت های سنی ممکن است بین دانشگاه ها متفاوت باشد، بنابراین مهم است که شرایط خاص دانشگاه های مورد علاقه خود را بررسی کنید.

 

الزامات زبان برای متقاضیان ایرانی در آزمون آیمت «IMAT» چیست؟

IMAT به زبان انگلیسی اجرا می شود، بنابراین متقاضیان معمولاً باید مهارت انگلیسی را از طریق آزمون های شناخته شده ای مانند آیلتس یا تافل نشان دهند.

 

دانشجویان ایرانی چگونه می توانند در آزمون آیمت «IMAT» ثبت نام کنند؟

دانشجویان ایرانی می توانند از طریق سایت رسمی IMAT به صورت آنلاین در آزمون IMAT ثبت نام کنند و مراحل ثبت نام را دنبال کنند.

 

 موضوعات آزمون آیمت «IMAT» برای متقاضیان چیست؟

 آزمون آیمت «IMAT» دانش در موضوعاتی مانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک، ریاضیات و تفکر انتقادی را ارزیابی می کند.

 

آیا کمک مالی یا کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان ایرانی که می خواهند در آیمت «IMAT» شرکت کنند وجود دارد؟

برخی از دانشگاه ها ممکن است برای دانشجویان بین المللی از جمله ایرانیان بورسیه یا کمک مالی ارائه دهند. برای جزئیات با دفاتر کمک مالی دانشگاه ها تماس بگیرید. همچنین بورسیه استانی ایتالیا نیز میتواند برای بورس شدن شما تاثیر گذار باشد.

 

متقاضیان ایرانی چگونه می توانند برای آزمون آیمت «IMAT» آماده شوند؟

ما در توسعه فرصت فردا دوره های جامع برای آزمون آیمت «IMAT» را برای شما عزیزان تهیه دیدیم که در صورت تمایل میتوانید در آن شرکت کنید.