توسعه فرصت فردا

مهاجرت به ترکیه از طریق آوسبیلدونگ

آوسبیلدونگ آلمان {سال ۲۰۲۴}

مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ یکی از راه های مهاجرت کاری به آلمان میباشد . آوسبیلدونگ  «Ausbildung» یک کلمه آلمانی به معنای آموزش حرفه ای یا کارآموزی است. در واقع آوسبیلدونگ اصطلاح دیگری برای Lehre یا Berufs در آلمان است که بر آموزش حرفه ای برای آماده سازی شغلی در حرفه های مختلف متمرکز می باشد. آوسبیلدونگ یک سیستم آموزش مبتنی بر حرفه است که متقاضیان را به سمت یک شغل و حرفه خاص در زمینه مرتبط راهنمایی می کند. بیشتر آوسبیلدونگ های آلمان از نوع آموزش حرفه ای دوگانه می باشند. آوسبیلدونگ شکلی از آموزش حرفه ای یا کارآموزی است که همزمان متقاضی به فراگیری مهارت های لازم می پردازد و دانش عملی و تئوری آن را فرا می گیرد.
این دوره های آموزشی در کشور آلمان بسیار شناخته شده است و دارای گزینه های شغلی و حقوقی خوبی است. در حال حاضر ۱۵۰.۰۰۰ متقاضی بین المللی در کشور آلمان در حال فراگیری مهارت های لازم در دوره های کارآموزی هستند.

اگر فکر می‌کنید به مشاوره رایگان مهاجرت نیاز دارید همین اکنون برای رزرو تایم مشاوره مهاجرت فرم زیر را پر کنید تا شما را برای مهاجرت به آلمان از طریق ثبت نام آوسبیلدونگ آماده کنیم:

آوسبیلدونگ آلمان چیست؟

اصطلاح “آوسبیلدونگ  «Ausbildung»” در آلمان به آموزش حرفه ای یا کارآموزی اشاره دارد که معمولاً پس از اتمام تحصیلات اجباری انجام می شود. این یکی از اجزای حیاتی سیستم آموزشی آلمان است که به افراد این فرصت را می دهد تا مهارت ها و دانش عملی را در زمینه شغلی خاص کسب کنند.

آوسبیلدونگ آلمان چه شرایطی را برای کارورزان فراهم می‌کند؟

 زمان دوره های اوسبیلدونگ: آموزش حرفه ای معمولا بین ۲ تا ۳.۵ سال طول می کشد، بسته به شغل انتخاب شده. در بخش های مختلف از جمله تجارت، صنعت، مراقبت های بهداشتی، خرده فروشی و غیره موجود است.

 سیستم کارآموزی علمی و عملی: آموزش حرفه ای آلمان بر اساس یک سیستم دوگانه است، به این معنی که آموزش عملی در محل کار (شرکت) و آموزش نظری در یک دانشگاه و یا آموزشگاه حرفه ای را باهم ترکیب می کند. کارآموزان به طور متناوب بین آموزش در حین کار و آموزش کلاس درس می روند.

دستمزد: به کارآموزان در طول دوره آموزشی پرداخت می شود که مقدار دقیق آن بسته به شغل و منطقه متفاوت است. حقوق کارآموزی معمولاً کمتر از حقوق یک کارگر کاملاً واجد شرایط است، اما به کارآموزان اجازه می دهد تا هزینه های زندگی خود را پوشش دهند.

 گواهینامه و مدرک معتبر: پس از اتمام دوره آموزشی، کارآموزان در امتحان نهایی شرکت می کنند. یک نتیجه موفقیت آمیز منجر به اعطای یک مدرک حرفه ای شناخته شده می شود، که آنها را واجد شرایط می کند تا در حرفه انتخابی خود کار کنند.

رشته های متنوع: طیف گسترده ای از مشاغل وجود دارد که افراد می توانند برای آنها در آلمان تحت آوسبیلدونگ  «Ausbildung» قرار بگیرند. این شامل مشاغل ماهر مانند برق، نجار، آرایشگری و همچنین مشاغل تجاری، فنی و سایر مشاغل می شود.

سیستم آموزش حرفه ای آلمان شهرت بسیار خوبی دارد و در سطح بین المللی شناخته شده است. بسیاری از فارغ التحصیلان بلافاصله پس از دوره کارآموزی خود شغل پیدا می کنند زیرا دارای مهارت های عملی و تحصیلات حرفه ای قوی هستند. علاوه بر این، اغلب پس از تکمیل آوسبیلدونگ  «Ausbildung» فرصت هایی برای تحصیلات بیشتر و مدارک پیشرفته وجود دارد.

مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ چگونه است؟

در صورتی که به دنبال مهاجرت به آلمان می باشید. احتمالا کلمه ی بلو کارت و آوسبیلدونگ آلمان برای شما عبارتی شناخته شده است. بدون شک علاقه‌ دارید تا در مورد آوسبیلدونگ آلمان و جزئیات آن و رشته‌های این دوره‌، اطلاعات بیشتری به دست آورید.
کشور آلمان با بیش از ۸۳ میلیون جمعیت، توانسته تعداد بالایی فرصت شغلی برای نیروهای ماهر و متخصص در دنیا ایجاد کند. نرخ بیکاری در این کشور تنها ۵ درصد است.
از سوی دیگر رشد جمعیت در کشور آلمان رو به کم شدن است و در واقع جمعیت این کشور پیر شده است. به همین دلیل کشور آلمان تمایل دارد تا برای فرصت‌ های شغلی موجود در آلمان، متخصصان و نیروی کار ماهر در دنیا را به کشور خود جذب نماید. و یا بتواند جوانانی که علاقه دارند در آلمان کار کنند را در دوره‌ های کارآموزی کوتاه مدت، جهت‌ ورود به بازار کار آماده کند.

شرایط مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ چگونه است؟

مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ یک دوره کارآموزی و یادگیری حرفه ها و مهارت های گوناگون است که در کشور آلمان برگزار می شود. افرادی هستند که علاقه ای به گذراندن دوره های تحصیلی در دانشگاه ندارند و بیشتر به دنبال وارد شدن به بازار کار به صورت مستقیم می باشند. آوسبیلدونگ یکی از رایج ترین روش ها برای این گونه افراد و بسیاری دیگر بشمار می آید. آوسبیلدونگ فرصت طلایی غیر قابل انکاری برای ورود به بازارهای کار اروپاست. چراکه بدون پرداخت شهریه، به رویای خود نزدیک خواهند شد.
امروزه دوره آوسبیلدونگ در کشور آلمان در بیش از ۴۰۰ الی ۵۰۰ رشته برگزار می شود. بنابراین میتوان به جرات گفت همه شغل ها در آوسبیلدونگ دوره آموزشی و کارآموزی دارند. پس علاقمندان شرکت در این دوره قادر خواهند بود در حرفه مورد علاقه خود، برای کار در آلمان از این طریق اقدام کنند.
شما پس از گذراندن دوره آوسبیلدونگ در آلمان چه در مدرسه یا شرکت مربوطه مدرک درجه یک کاری را اخذ می کنید. باید خاطر نشان کنیم که با دارا بودن این مدرک، شانس بیشتری برای اخذ اقامت و یافتن موقعیت کاری دائمی در آلمان خواهید داشت. افراد بعد از کارآموزی  علاوه بر کسب درآمد، قادر خواهند بود پس از ۵ سال اقامت آلمان را به دست آورند.
بسته به حرفه و مهارتی که انتخاب می کنید، دوره آوسبیلدونگ میتواند ۱ الی ۳ سال زمان ببرد. یکی از نکته های مثبت این دوره این است که در اکثر مهارت ها، حین گذراندن دوره کارآموزی به شما حقوق مشخص یا کمک هزینه تعلق میگیرد.
دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ بصورت سالانه و در ماه های سپتامبر یا آگوست برگزار میشود.

 

بیشتر بخوانید=> ویزای کار آلمان

شرایط ثبت نام آوسبیلدونگ آلمان

برای اقدام مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ آلمان، مدرک تحصیلی، مدرک زبان و سن شما مهم است که در ادامه ی این مطلب به آن‌ ها خواهیم پرداخت:

 • از نظر تحصیلی لازم است شما حداقل مدرک دیپلم را دارا باشید. همچنین در صورتی که دوره‌های دیگری طی کرده‌ اید که به حوزه کاری شما مربوط هستند، می‌ توانند اثر مثبتی در شانس شما جهت مهاجرت به روش آوسبیلدونگ آلمان داشته باشند. البته توجه کنید که مدارک تحصیلی شما باید به وسیله ی مرجع مورد نظر در کشور آلمان ارزیابی و تایید شود.
 • یکی از نکات قابل توجه این است که مدرک تحصیلی دیپلم دبیرستان و هنرستان در ایران، جهت ثبت نام در این دوره های آموزشی قابل قبول است. در صورتی که شما دارای مدرک دیپلم یا کاردانی می باشید و نیز یک یا چند دوره در زمینه خاصی طی کرده‌اید، می‌توانید جهت کار در این دوره‌ها اقدام نمایید.
 • از نظر مدرک زبان در حال حاضر قوانین به این شکل است که باید حداقل مدرک زبان آلمانی A2 داشته باشید.
 • البته برای مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ این که بتوانید در دوره های عملی به آسانی شرکت کنید و نیز امتحانات پایانی را با موفقیت طی کنید، خوب است که سطح زبان آلمانی پیشرفته‌تری مثل B2 داشته باشید. به صورت کلی، سطح زبان به رشته آوسبیلدونگ مورد نظر شما هم بستگی دارد و در بعضی موارد دانش زبان انگلیسی هم می تواند به شما کمک کند . اما داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی A2 اجباری و لازم است.
 • مورد بعدی که لازم است به آن توجه کنید این است که سن شرکت در دوره‌های کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ) از سن ۱۸ سال تا ۲۵ سال می‌باشد. البته برای برخی از حرفه‌ها با بیش از ۲۵ سال سن نیز می‌توانید شانس خود را برای ثبت نام در آوسبیلدونگ بیازمایید.

زمان شروع دوره‌ های آوسبیلدونگ آلمان

مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ باعث این موضوع شده است که هر کدام از دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان چه موقع شروع می‌شوند. کاملا وابسته به شهر و شرکتی است که می‌خواهید در آن کارآموزی نمایید.
به طور معمول شرکت‌ها، سازمان‌ها و کارخانه های بزرگ آلمانی بین شش ماه تا یک سال‌ونیم پیش از شروع دوره‌ های آوسبیلدونگ خود، فراخوان ثبت نام می‌دهند. شما لازم است در سایت معرفی شده در این فراخوان ها ثبت نام کنید. هر چند که امکان دارد در بعضی موارد تا یک ماه پیش از شروع دوره هم ثبت نام انجام شود. این دوره‌های آموزش حرفه‌ای مثل دوره‌ های دانشگاهی در دو نوبت برگزار می شوند و برای ترم تابستان و ترم زمستان هستند.
در نتیجه دوره‌های کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ) و مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ در دو نوبت که نوبت اول در حدود ماه‌های فوریه و مارچ و نوبت دیگر در ماه های آگوست و سپتامبر است، آغاز می‌ شوند.

انواع دوره‌های آوسبیلدونگ

مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ دارای دو نوع متفاوت است که هر کدام شرایط و مزایای خود را دارا هستند. در ادامه دو نوع آن، یعنی آوسبیلدونگ با تحصیلات مدرسه‌ ای (schuliche آوسبیلدونگ «Ausbildung») و آوسبیلدونگ دوگانه (Duale آوسبیلدونگ  «Ausbildung») را شرح می دهیم:

لیست تمام رشته های آوسبیلدونگ آلمان:

لیست مشاغل آوسبیلدونگ - کارآموزی آلمان

شرایط سنی اوسبیلدونگ برای مهاجران

در آلمان، شرایط سنی برای مهاجرانی که می خواهند قصد دارند آوسبیلدونگ  «Ausbildung» را دنبال کنند، عموماً مانند شهروندان آلمانی است. با این حال، ممکن است ملاحظات و الزامات بیشتری برای مهاجران وجود داشته باشد، به ویژه برای کسانی که به تازگی وارد کشور شده اند. در اینجا چند نکته کلیدی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

 1. حداقل سن اخذ دیپلم: مهاجران، مانند شهروندان آلمانی، معمولاً پس از اتمام تحصیلات اجباری خود، که معمولاً تا سن ۱۶ سالگی طول می کشد، واجد شرایط شروع آوسبیلدونگ  «Ausbildung» هستند.
 2. محدودیت سنی: به طور کلی محدودیت سنی برای اکثر برنامه های آوسبیلدونگ  «Ausbildung» وجود ندارد. با این حال، اکثر برنامه های آموزش حرفه ای برای افراد در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست طراحی شده است. مهاجرانی که سن بالاتری دارند ممکن است هنوز واجد شرایط آوسبیلدونگ  «Ausbildung» باشند، اما ممکن است لازم باشد عواملی مانند مدارک و تجربه کاری خود را در نظر بگیرند.
 3. وضعیت اقامت: مهاجرانی که شهروند یک کشور اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس نیستند، باید مجوز اقامت داشته باشند که به آنها اجازه کار و شرکت در آموزش های حرفه ای را می دهد. نوع اجازه اقامت مورد نیاز ممکن است بر اساس وضعیت مهاجرت شما و برنامه خاص آوسبیلدونگ  «Ausbildung» متفاوت باشد.
 4. تسلط به زبان: بسته به برنامه آوسبیلدونگ  «Ausbildung» و صنعت، متقاضیان ممکن است نیاز به نشان دادن مهارت در زبان آلمانی داشته باشند. این امر به ویژه برای ارتباط موثر در محل کار بسیار مهم است.
 5. به رسمیت شناختن مدارک: مهاجرانی که مدارک تحصیلی یا آموزش حرفه ای را در کشور خود به پایان رسانده اند ممکن است نیاز داشته باشند که مدارک آنها در آلمان به رسمیت شناخته شود. روند به رسمیت شناختن می تواند متفاوت باشد، و مهم است که اطمینان حاصل کنید که مدارک شما با استانداردهای آلمانی برای حرفه انتخابی شما مطابقت دارد.
 6. دوره های ادغام : برخی از مهاجران ممکن است از دوره های ادغام استفاده کنند که به آنها کمک می کند تا با فرهنگ، جامعه و زبان آلمانی آشنا شوند. این دوره ها می تواند به ویژه برای تازه واردانی که می خواهند وارد بازار کار شوند و آموزش های حرفه ای را دنبال کنند مفید باشد.
 7. مشاوره شغلی: مهاجران می توانند از مراکز مشاوره شغلی، مدارس حرفه ای و مقامات مهاجرت راهنمایی بگیرند تا گزینه ها و الزامات خود را برای آوسبیلدونگ  «Ausbildung» درک کنند.
 8. قراردادهای کارآموزی: صرف نظر از وضعیت مهاجرت، افراد باید برای ثبت نام در برنامه آوسبیلدونگ  «Ausbildung» با یک کارفرما قرارداد کارآموزی داشته باشند. کارفرمایان معمولاً عواملی مانند مدارک، مهارت های زبانی و تجربه کاری را هنگام استخدام کارآموز در نظر می گیرند.

 

برای مهاجران علاقه مند به آوسبیلدونگ  «Ausbildung» مهم است که در مورد شرایط خاص خود و الزامات برنامه آموزش حرفه ای انتخابی خود تحقیق کنند. علاوه بر این، تماس با مراکز کاریابی محلی، مدارس حرفه ای و مقامات مهاجرت می تواند اطلاعات و پشتیبانی ارزشمندی را در روند درخواست ارائه دهد.

سایت های پیدا کردن دوره های آوسبیلدونگ آلمان

سیستم “آوسبیلدونگ  «Ausbildung»” در آلمان بخشی جدایی ناپذیر از سیستم آموزش و پرورش حرفه ای این کشور است. برای یافتن فرصت های آوسبیلدونگ  «Ausbildung» در آلمان، می توانید از منابع آنلاین و وب سایت های مختلف استفاده کنید. در اینجا برخی از وب سایت ها و پلتفرم هایی وجود دارد که می توانید موقعیت های آوسبیلدونگ  «Ausbildung» را در آنها جستجو کنید:

 

 1. سایت های کاریابی آلمان:
 • Jobbörse der Bundesagentur für Arbeit: پورتال رسمی شغلی آژانس کاریابی فدرال در آلمان. طیف گسترده ای از لیست های شغلی، از جمله موقعیت های آوسبیلدونگ  «Ausbildung» را ارائه می دهد.
 • de.indeed: یک وب سایت کاریابی محبوب که در آن می توانید فرصت های آوسبیلدونگ  «Ausbildung» را با وارد کردن کلمات کلیدی و موقعیت مکانی پیدا کنید.
 • StepStone: یکی دیگر از پرتال های شغلی شناخته شده در آلمان که موقعیت های آوسبیلدونگ  «Ausbildung» را همراه با سایر فرصت های شغلی فهرست می کند.

 

بیشتر بخوانید=» مهاجرت تحصیلی به آلمان یا آوسبیلدونگ   

 

 

 1. وب سایت های شرکت:

بسیاری از شرکت ها در آلمان موقعیت های آوسبیلدونگ  «Ausbildung» خود را مستقیماً در وب سایت های خود ارسال می کنند. اگر شرکت های خاصی را در نظر دارید، از صفحات شغلی آنها دیدن کنید تا فرصت های شغلی را جستجو کنید.

 

 1. وبسایت آموزشگاه های حرفه ای:

مدارس حرفه ای (Berufsschule) در آلمان اغلب اطلاعاتی در مورد برنامه ها و فرصت های آوسبیلدونگ  «Ausbildung» در وب سایت های خود ارائه می دهند. می‌توانید فهرستی از مدارس فنی و حرفه‌ای را در منطقه خود پیدا کنید و وب‌سایت‌های آنها را برای جزئیات بررسی کنید.

 

 1. مراکز کارآموزی و هدایت شغلی:

مراکز محلی کارآموزی و راهنمایی شغلی (Berufsberatung) می توانند کمک شخصی در یافتن موقعیت های مناسب آوسبیلدونگ  «Ausbildung» ارائه دهند. برای راهنمایی با نزدیکترین مرکز شغلی خود تماس بگیرید.

 

 1. اتاق بازرگانی و صنعت (IHK):

وب سایت های IHK برای مناطق مختلف آلمان اغلب اطلاعاتی در مورد آموزش حرفه ای و فرصت های آوسبیلدونگ  «Ausbildung» دارند. IHK ها همچنین از کسب و کارهایی که برنامه های آموزش حرفه ای را ارائه می دهند حمایت می کنند.

 

 1. برنامه های جستجوی شغل:

استفاده از برنامه های تلفن همراه مانند برنامه “JOBBÖRSE” توسط آژانس کار فدرال برای جستجوی موقعیت های آوسبیلدونگ  «Ausbildung» در تلفن هوشمند خود را در نظر بگیرید.

 

به یاد داشته باشید که هنگام انجام جستجو از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید، مانند حرفه یا تجارت خاصی که به آن علاقه دارید (به عنوان مثال، “Elektroniker آوسبیلدونگ  «Ausbildung»” برای آموزش برق). علاوه بر این، حتماً الزامات و مهلت های درخواست را برای هر موقعیت بررسی کنید، زیرا ممکن است از یک کارفرما به کارفرمای دیگر متفاوت باشد.

 

همچنین ایده خوبی است که با مشاوران یا مشاوران حرفه ای تماس بگیرید که می توانند در جستجوی فرصت مناسب آوسبیلدونگ  «Ausbildung» بر اساس علایق و صلاحیت شما راهنمایی و پشتیبانی کنند.

5 پاسخ

 1. اسم صفی الله یعقوبی اسم پدرمحمدظاهرمتولدسال۱۳۶۵/۱/۱خانمم عاطفه اسماعیلی متولد۱۳۷۷/۱/۱پسرم حسیب الله متولد۱۳۹۷/۱/۱۶دخترم شکیلامتولد۱۳۹۹/۸/۷فعلآ درکشورایران هستم درزمان دولت جمهوری افغانستان بعدازسپری نمودن تحصیلات مدت ۱۰سال دردولت به ارگان امنیت ملی بچیث دفترداروکارمنداستخباراتی به رتبه جگرن به ولسوالی دره صوف پاین ولایت سمنگان که یکی ازولسوالی های ناامن کشوربودجهت تامین امنیت دفاترخارجی ومردم منطقه وظیفه اجراکردم که ازاثرجنگ وماین گذاری های طالبان ازناحیه شکم وشانه دچارآسیب دیده گی شدم توان کارثقیل راندارم ازهمین خاطر وضع مالی من هم خوب نیست واوسوی دیگرکه دولت جمهوری ایران بخاطراخذکارت اقامت مبلغ۱۰۰الی۱۵۰ملیون تومن میخواهدکه هیچ ازتوان مانمیباشدواگرپولیس این کشورمن رادیپورت کنددرافغانستان ۱۰۰٪تحت تهدیدجدی وازبین بردن توسط طالبان وجودداردازکشوردوست آلمان خواهش میکنم که بنده رابحیث مهاجربپذیرد.۰۹۰۲۷۰۱۶۱۲۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *