توسعه فرصت فردا

مهاجرت به ترکیه از طریق آوسبیلدونگ

مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ چگونه است؟

مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ یکی از راه های مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل میباشد . آوسبیلدونگ Ausbildung یک کلمه آلمانی به معنای آموزش حرفه ای یا کارآموزی است. در واقع آوسبیلدونگ اصطلاح دیگری برای Lehre یا Berufsausbildung در آلمان است که بر آموزش حرفه ای برای آماده سازی شغلی در حرفه های مختلف متمرکز می باشد. آوسبیلدونگ یک سیستم آموزش مبتنی بر حرفه است که متقاضیان را به سمت یک شغل و حرفه خاص در زمینه مرتبط راهنمایی می کند. بیشتر آوسبیلدونگ های آلمان از نوع آموزش حرفه ای دوگانه می باشند. آوسبیلدونگ شکلی از آموزش حرفه ای یا کارآموزی است که همزمان متقاضی به فراگیری مهارت های لازم می پردازد و دانش عملی و تئوری آن را فرا می گیرد.
این دوره های آموزشی در کشور آلمان بسیار شناخته شده است و دارای گزینه های شغلی و حقوقی خوبی است. در حال حاضر ۱۵۰.۰۰۰ متقاضی بین المللی در کشور آلمان در حال فراگیری مهارت های لازم در دوره های کارآموزی هستند.

مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ چیست؟

در صورتی که به دنبال مهاجرت به آلمان می باشید. احتمالا کلمه ی بلو کارت و آوسبیلدونگ آلمان برای شما عبارتی شناخته شده است. بدون شک علاقه‌ دارید تا در مورد آوسبیلدونگ آلمان و جزئیات آن و رشته‌های این دوره‌، اطلاعات بیشتری به دست آورید.
کشور آلمان با بیش از ۸۳ میلیون جمعیت، توانسته تعداد بالایی فرصت شغلی برای نیروهای ماهر و متخصص در دنیا ایجاد کند. نرخ بیکاری در این کشور تنها ۵ درصد است.
از سوی دیگر رشد جمعیت در کشور آلمان رو به کم شدن است و درواقع جمعیت این کشور پیر شده است. به همین دلیل کشور آلمان تمایل دارد تا برای فرصت‌ های شغلی موجود در آلمان، متخصصان و نیروی کار ماهر در دنیا را به کشور خود جذب نماید. و یا بتواند جوانانی که علاقه دارند در آلمان کار کنند را در دوره‌ های کارآموزی کوتاه مدت، جهت‌ ورود به بازار کار آماده کند.

 

شرایط مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ چگونه است؟

مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ  یک دوره کارآموزی و یادگیری حرفه ها و مهارت های گوناگون است که در کشور آلمان برگزار می شود. افرادی هستند که علاقه ای به گذراندن دوره های تحصیلی در دانشگاه ندارند و بیشتر به دنبال وارد شدن به بازار کار به صورت مستقیم می باشند. آوسبیلدونگ یکی از رایج ترین روش ها برای این گونه افراد و بسیاری دیگر بشمار می آید. آوسبیلدونگ فرصت طلایی غیر قابل انکاری برای ورود به بازارهای کار اروپاست. چراکه بدون پرداخت شهریه، به رویای خود نزدیک خواهند شد.
امروزه دوره آوسبیلدونگ در کشور آلمان در بیش از ۴۰۰ الی ۵۰۰ رشته برگزار می شود. بنابراین میتوان به جرات گفت همه شغل ها در آوسبیلدونگ دوره آموزشی و کارآموزی دارند. پس علاقمندان شرکت در این دوره قادر خواهند بود در حرفه مورد علاقه خود، برای کار در آلمان از این طریق اقدام کنند.
شما پس از گذراندن دوره آوسبیلدونگ در آلمان چه در مدرسه یا شرکت مربوطه مدرک درجه یک کاری را اخذ می کنید. باید خاطر نشان کنیم که با دارا بودن این مدرک، شانس بیشتری برای اخذ اقامت و یافتن موقعیت کاری دائمی در آلمان خواهید داشت. افراد بعد از کارآموزی  علاوه بر کسب درآمد، قادر خواهند بود پس از ۵ سال اقامت آلمان را به دست آورند.
بسته به حرفه و مهارتی که انتخاب می کنید، دوره آوسبیلدونگ میتواند ۱ الی ۳ سال زمان ببرد. یکی از نکته های مثبت این دوره این است که در اکثر مهارت ها، حین گذراندن دوره کارآموزی به شما حقوق مشخص یا کمک هزینه تعلق میگیرد.
دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ بصورت سالانه و در ماه های سپتامبر یا آگوست برگزار میشود.

 

بیشنر بخوانید=> ویزای کار آلمان 

شرایط ثبت نام آوسبیلدونگ آلمان

برای اقدام مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ آلمان، مدرک تحصیلی، مدرک زبان و سن شما مهم است که در ادامه ی این مطلب به آن‌ ها خواهیم پرداخت:

  • از نظر تحصیلی لازم است شما حداقل مدرک دیپلم را دارا باشید. همچنین در صورتی که دوره‌های دیگری طی کرده‌ اید که به حوزه کاری شما مربوط هستند، می‌ توانند اثر مثبتی در شانس شما جهت مهاجرت به روش آوسبیلدونگ المان داشته باشند. البته توجه کنید که مدارک تحصیلی شما باید به وسیله ی مرجع مورد نظر در کشور آلمان ارزیابی و تایید شود.
  • یکی از نکات قابل توجه این است که مدرک تحصیلی دیپلم دبیرستان و هنرستان در ایران، جهت ثبت نام در این دوره های آموزشی قابل قبول است. در صورتی که شما دارای مدرک دیپلم یا کاردانی می باشید و نیز یک یا چند دوره در زمینه خاصی طی کرده‌اید، می‌توانید جهت کار در این دوره‌ها اقدام نمایید.
  • از نظر مدرک زبان در حال حاضر قوانین به این شکل است که باید حداقل مدرک زبان آلمانی A2 داشته باشید.
  • البته برای مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ این که بتوانید در دوره های عملی به آسانی شرکت کنید و نیز امتحانات پایانی را با موفقیت طی کنید، خوب است که سطح زبان آلمانی پیشرفته‌تری مثل B2 داشته باشید. به صورت کلی، سطح زبان به رشته آوسبیلدونگ مورد نظر شما هم بستگی دارد و در بعضی موارد دانش زبان انگلیسی هم می تواند به شما کمک کند . اما داشتن حداقل مدرک زبان آلمانی A2 اجباری و لازم است.
  • مورد بعدی که لازم است به آن توجه کنید این است که سن شرکت در دوره‌های کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ) از سن ۱۸ سال تا ۲۵ سال می‌باشد. البته برای برخی از حرفه‌ها با بیش از ۲۵ سال سن نیز می‌توانید شانس خود را برای ثبت نام در آوسبیلدونگ بیازمایید.

انواع دوره‌های آوسبیلدونگ در آلمان

مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ دارای دو نوع متفاوت است که هر کدام شرایط و مزایای خود را دارا هستند. در ادامه دو نوع آن، یعنی آوسبیلدونگ با تحصیلات مدرسه‌ ای (schuliche ausbildung) و آوسبیلدونگ دوگانه (Duale Ausbildung) را شرح می دهیم.

 

زمان شروع دوره‌ های آوسبیلدونگ آلمان

مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ باعث این موضوع شده است که هرکدام از دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان چه موقع شروع می‌شوند. کاملا وابسته به شهر و شرکتی است که می‌خواهید در آن کارآموزی نمایید.
به طور معمول شرکت‌ها، سازمان‌ها وکارخانه های بزرگ آلمانی بین شش ماه تا یک سال‌ونیم پیش از شروع دوره‌ های آوسبیلدونگ خود، فراخوان ثبت نام می‌دهند. شما لازم است در سایت معرفی شده در این فراخوان ها ثبت نام کنید. هر چند که امکان دارد در بعضی موارد تا یک ماه پیش از شروع دوره هم ثبت نام انجام شود. این دوره‌های آموزش حرفه‌ای مثل دوره‌ های دانشگاهی در دو نوبت برگزار می شوند و برای ترم تابستان و ترم زمستان هستند.
در نتیجه دوره‌های کارآموزی آلمان (آوسبیلدونگ) و مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ در دو نوبت که نوبت اول در حدود ماه‌های فوریه و مارچ و نوبت دیگر در ماه های آگوست و سپتامبر است، آغاز می‌ شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *