توسعه فرصت فردا

مهاجرت خانوادگی به آلمان

مهاجرت به آلمان به همراه خانواده

آلمان یکی از کشورهای توسعه یافته است که امروزه به دلیل کمبود جمعیت از مهاجران استقبال می‌کند. در همین راستا افراد فرصت را غنیمت شمرده و قصد مهاجرت خانوادگی به آلمان را دارند. آلمان نیز به دلیل کمبود جمعیت و نیروی کار از مهاجران استقبال می‌کند. اما با شرایطی خاص که در ادامه به به آن‌ها می‌پردازیم. آلمان در چند سال اخیر جزو اقتصادهای برتر دنیا بوده و گزینه عالی برای مهاجرت به شمار می‌رود.

امروز در توسعه فرصت فردا شرایط مهاجرت خانوادگی به کشور آلمان را بررسی خواهیم کرد. همچنین شما میتوانید 

روش های مهاجرت خانوادگی به آلمان چیست؟

پیش‌تر اشاره کردیم که از طریق‌های مختلف می‌توان به آلمان همراه با خانواده مهاجرت کرد.هم اکنون قصد داریم این موضوع را به صورت گسترده‌تر بررسی کنیم. روش‌های مهاجرت با خانواده به آلمان عبارتند از:

 • ویزا پیوست فرزند به والدین: برای دریافت این نوع ویزا باید فرزند شما در کشور آلمان سکونت داشته باشد. اگر فرزند شما بالای ۱۸ سال داشته باشد می‌تواند از سفارت درخواست انتقال خانواده و اخذ ویزا را انجام دهد.
 • ویزا همسر: این نوع ویزا مخصوص افرادی است که با فردی با تابعیت آلمانی ازدواج کرده باشد. البته حتما نباید تابعیت داشته باشد؛ اگر فرد اقامت آن کشور را داشته باشد می‌تواند برای انتقال خانواده خود به آن کشور اقدام کند.
 • ویزا پیوست والدین به فرزند: پیش‌تر به پیوستن فرزند به والدین اشاره کردیم. حال عکس این ماجرا می‌تواند اتفاق بیفتد. اگر پدر یا مادر شما ویزای آلمان و اقامت آن کشور را داشته باشد می‌توانید به آلمان مهاجرت کنید.
 • ویزا فامیل و بستگان: اگر شما در آلمان سکونت و اقامت آن کشور را دارید، می‌توانید این ویزا را برای بستگان خود مانند پدربزرگ، مادربزرگ و غیره درخواست کنید.

مزایای مهاجرت از طریق خانواده به آلمان

مهاجرت و دل کندن از وطن درست است که آسان نیست اما باز هم مزایا خودش را دارد. از اصلی‌ترین مزایا مهاجرت خانوادگی به آلمان دریافت اقامت آن کشور می‌باشد. البته فردی که قصد انتقال شما به آلمان و اخذ اقامت برای شما را دارد، خود باید دارای کارت آبی (Blue Cart) و اقامت باشد. تنها در این صورت می‌تواند خانواده خود را به آلمان انتقال دهد.

شرایط لازم برای مهاجرت خانوادگی به آلمان

پیش‌تر اشاره کردیم که آلمان به دلیل کمبود جمعیت و نیروی کار، به شدت از مهاجران استقبال می‌کند و خدمات رفاهی بسیاری به آنان می‌دهد. اما به همین راحتی مهاجر قبول نمی‌کند. شخصی که قصد انتقال خانواده خود به آلمان را دارد، باید دارای شرایطی باشد. اگر بخواهیم این شرایط را به ترتیب نام ببریم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • شخصی که قصد دارد خانواده خود را به آلمان بیاورد، باید تمکن مالی لازم را داشته باشد. این تمکن مالی جهت حمایت از خانواده می‌باشد.
 • خود فرد باید کاملا به زبان آلمانی تسلط داشته باشد. از طرفی دیگر بهتر است خانواده فرد زبان آن کشور با بلد باشند.
 • سن شخص درخواست دهنده باید بالای ۱۸ سال باشد.
 • شخصی که قصد دارد خانواده خود را به آلمان بیاورد باید اقامت بلند مدت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را داشته باشد. به علاوه مورد قبلی داشتن بلو کارت نیز می‌تواند موثر باشد.
 • از تمامی موارد بالا مهم‌تر، داشتن اقامت است. شخص درخواست دهنده باید اقامت کشور آلمان را داشته باشد.

چه مدارکی برای مهاجرت خانواده به آلمان نیاز است؟

تا به اینجای مطالب از مزایای مهاجرت خانوادگی به آلمان و غیره اطلاعات لازم را دریافت کردیم. همچنین فهمیدیم که فرد باید دارای چه شرایطی باشد تا بتواند خانواده خود را به آلمان بیاورد. حال قصد داریم نگاهی بی‌اندازیم به مدارک نیاز برای شخص درخواست دهنده. اگر بخواهیم نگاهی به مدارک مورد نیاز برای مهاجرت خانوادگی به آلمان بی‌اندازیم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • فرد باید دو قطعه عکس ۳ در ۴ ارائه دهد.
 • فرد باید به سفارت فرم درخواست انتقال خانواده به آلمان را ارائه دهد.
 • فرد باید بیمه مسافرتی آلمان را داشته باشد.
 • فرد باید مدارک تمکن مالی جهت حمایت از خانواده را داشته باشد.
 • فرد باید از آلمان برای خانواده خود دعوتنامه ارسال کند.
 • اگر خانواده خود تنها به همسر خطم می‌شود، باید سند ازدواج را در اختیار سفارت قرار دهید.
 • از مهم‌ترین مدارک اثبات و تاییدیه سکونت است. تاییدیه سکونت بدین معنا است که فرد ثابت می‌کند محل و فضای کافی را برای خانواده خود دارد.

شما می‌توانید برای اطلاعات از نحوه پیوست خانواده به این لینک مراجعه کنید=» مهاجرت از طریق پیوست خانواده به آلمان

سخن آخر

آلمان یکی از کشورهای رو به رشد است که تقاضای مهاجرت بسیاری دارد. مهاجران برای یک داشتن یک زندگی راحت‌تر قصد مهاجرت همراه با خانواده خود به این کشور را دارند. آلمان نیز در راستای تحقق این هدف مهاجران را با آغوشی باز قبول می‌کند. اما مهاجرت خانوادگی به همین راحتی‌ها نیست. چرا که فرد باید دارای شرایطی همچون تمکن مالی، تاییدیه سکونت، اقامت کشور، بلوکارت و غیره را داشته باشد. با دارا بودن تمامی شرایط گفته شده در این مطلب، فرد می‌تواند خانواده خود را به راحتی هرچه تمام به خاک آلمان بیاورد. در این مطلب سعی شد تمامی سوالات در مورد مهاجرت خانوادگی به آلمان پوشش داده شود تا اگر قصد مهاجرت با این روش را دارید، آگاهانه بتوانید تصمیم گیری کنید.

سوالات پرتکرار درمورد مهاجرت خانوادگی به آلمان

تاییدیه سکونت چیست؟

تاییدیه سکونت به این معنی است که فرد درخواست دهنده باید مدارکی را جهت تایید داشتن فضای لازم جهت سکونت خانواده خود را به سفارت ارائه دهد.

آیا برای مهاجرت خانوادگی به آلمان نیاز به مدرک زبان است؟

بله، البته افراد زیر ۱۶ سال از داشتن مدرک معاف هستند اما افراد بالای ۱۸ سال باید حداقل مدرک زبان A1 را داشته باشند.

آیا برای مهاجرت خانوادگی باید تمکن مالی داشته باشیم؟

بله، شخص درخواست دهنده باید مدارکی همچون تمکن مالی، تاییدیه سکونت و غیره را به سفارت ارائه دهد تا تایید شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *