توسعه فرصت فردا

دریافت ویزای آلمان

چگونه ویزای آلمان را بگیرم؟ {شرایط و قوانین در سال ۲۰۲۴}

اخذ ویزای آلمان با توجه به قرار گرفتن این کشور در حوزه شنگن برای بسیاری از افراد؛ مخصوصا ایرانی ها با چالش هایی همراه است. به همین دلیل لازم است ابتدا با انواع ویزای آلمان، مدت زمان اعتبار هر یک، مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا، هزینه ها و شرایط و نحوه تمدید آشنایی کافی داشته باشید. سپس بر همین اساس می توان نسبت به دریافت ویزای توریستی آلمان، ویزای کار و درمانی و همراه و ترانزیت و غیره اقدام کرد. در ادامه گروه توسعه فرصت فردا تمام اطلاعات مورد نیاز برای دریافت ویزا شنگن آلمان را ارائه خواهد داد. 

نحوه اخذ ویزای آلمان؟

آلمان یکی از پیشرفته ترین کشورهای اتحادیه اروپا می باشد که با دانشگاه های بسیار معتبر، اقتصاد قوی و صنعت پیشرفته و کمترین نرخ بیکاری در دنیا شهرت دارد. به همین دلیل همه ساله افراد زیادی از جمله ایرانیان این کشور را به عنوان مقصد مهاجرت انتخاب می کنند. با توجه به اینکه آلمان در حوزه شنگن قرار گرفته است، برای ورود به آن نیاز به اخذ ویزای شنگن آلمان است. متناسب با هدفی که افراد از سفر به این کشور دارند، نوع ویزای آنها متفاوت خواهد بود. در حالت کلی انواع ویزای آلمان را می توان به دو گروه زیر دسته بندی کرد:

 

مشاوره رایگان برای اخذ ویزای آلمان

 

ویزای کوتاه مدت آلمان را چگونه بگیرم؟

ویزای کوتاه مدت آلمان که با نام ویزای توریستی نیز شهرت دارد، دارای مدت زمان محدود ۹۰ روز در بازه ۱۸۰ روزه است. به عبارت دیگر، با دریافت این ویزا می توانید در ۱۸۰ روز به مدت ۹۰ روز در خاک آلمان حضور داشته باشید. این نوع ویزا برای سفر، دیدار با افراد خانواده، ترانزیت فرودگاهی و درمان های کوتاه مدت و همچنین شرکت در رویدادهای تجاری و هنری و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. انواع ویزای کوتاه مدت آلمان شامل موارد زیر میشود:

ویزای ترانزیت آلمان را چگونه بگیرم؟

حضور در آلمان حتی برای یک روز برای اتباع خارجی نیاز به ارائه ویزا دارد. به همین دلیل افرادی که سفرهای هوایی آنها در آلمان توقف کوتاه دارد، لازم است ویزای ترانزیت آلمان را دریافت کنند. با دریافت این ویزا می توانید در طول سفر تنها در یکی از فرودگاه های منطقه شنگن توقف کوتاه مدت داشته باشید و اجازه خروج از فرودگاه را نخواهید داشت. در پروازهایی که در بیش از دو فرودگاه شنگن توقف دارند، مسافر باید ویزای شنن معمول یا نوع c را دریافت کند.

اخذ ویزای توریستی آلمان را چگونه بگیرم؟

در سفرهای گردشگری و بازدید از افراد خانواده هر فرد می تواند نسبت به اخذ ویزای توریستی آلمان اقدام کند. این نوع ویزا کوتاه مدت بوده و تنها ۹۰ روز در ۱۸۰ روز را می توانید در هر یک از شهرهای آلمان حضور داشته باشید. برای دریافت این ویزا لازم است مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی را ارائه دهید. تمکن مالی در این ویزای توریستی آلمان برابر با هزینه های ۶ ماه زندگی در این کشور می باشد که حدود ۸ هزار یورو در نظر گرفته میشود.

ویزای درمانی آلمان را چگونه بگیرم؟

با توجه به پیشرفته بودن آلمان از نظر علم پزشکی، افراد زیادی برای درمان به آن سفر می کنند. اخذ ویزای درمانی آلمان تنها در شرایطی امکان پذیر است که در کشور محل اقامت فرد امکان درمان وجود نداشته باشد. علاوه براین، مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی و توانایی برای پرداخت هزینه های درمان نیز باید ارائه شود. نتکته بسیار مهم اینکه، تا زمان بهبود کامل بیماری و توانایی بیمار در پرداخت هزینه ها این نوع ویزا دارای اعتبار خواهد بود.

ویزای بلند مدت آلمان را چگونه بگیرم؟

افرادی که قصد حضور بیش از ۹۰ روز در خاک آلمان را دارند، لازم است نسبت به دریافت ویزای بلند مدت آلمان اقدام کنند. این نوع ویزا شامل انواع ویزای کار، جستجوی کار، تحقیق، تحصیل، ویزای درمانی و همراه و همچنین شرکت در دوره های آموزش زبان آلمانی می باشد. انواع ویزای بلند مدت آلمان عبارتند از:

اخذ ویزای تحصیلی آلمان چه شرایطی دارد؟ 

یکی از اصلی ترین دلایل برای مهاجرت به آلمان، تحصیل در دانشگاه های معتبر آن است. برای تحصیل در آلمان دانشجو باید  ابتدا ویزای تحصیلی دریافت کند. از اصلی ترین مدارک برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان می توان به ارائه مدرک اثبات کننده تمکن مالی اشاره کرد. فرد متقاضی باید به اندازه هزینه های یکسال زندگی در آلمان تکمن مالی داشته باشد. برای اثبات این مساله می توان از روش های مختلفی مانند مسدود کردن حساب بانکی با سپرده کافی، ارائه گردش مالی سه ماه اخیر حساب بانکی فرد یا تایید کتبی والدین برای پرداخت هزینه ها استفاده کرد. علاوه براین، گواهی اعطای بورسیه تحصیلی آلمان نیز می تواند به عنوان یک مدرک معتبر در این زمینه شناخته شود.

 

همه چیز درباره تحصیل در آلمان {شرایط و قوانین}

 

اخذ ویزای کار آلمان چه شرایطی دارد؟

افراد متخصص که از طریق کارفرمای آلمانی برای اشتغال در این کشور پذیرفته میشوند با دریافت ویزای کار آلمان امکان حضور در آلمان را خواهند داشت. علاوه براین، آلمان جزو معدود کشورهای دنیا می باشد که ویزای جستجوی کار و ویزای فریلنسری را ارائه می دهد. با اخذ ویزای جستجوی کار، افراد متخصص با رزومه قوی و قابل دفاع می توانند به مدت ۶ ماه در این کشور کار مورد نظر را جستجو یا کار آفرینی کنند. این ویزا گزینه ای بسیار مناسب برای افراد متخصص در زمینه فن آوری اطلاعات، هنرمندان، مهندسین و افراد با تجربه محسوب میشود.

 

 همه چیز درباره ویزای کار آلمان

 

ویزای همراه آلمان چه شرایطی دارد؟

مانند سایر کشورهای دنیا، افرادی که دارای اقامت آلمان هستند، می توانند نسبت به دریافت ویزا آلمان برای همسر و فرزندان کمتر از ۱۸ سال خود اقدام کنند. اصلی ترین شرط برای دریافت ویزای همراه آلمان، ارائه مدارک اثبات کننده تمکن مالی برای تامین هزینه های زندگی خود و خانواده است.

مدارک دریافت ویزای آلمان

بر اساس نوع ویزای درخواستی و هدفتان از مهاجرت و سفر به آلمان مدارک متفاوتی باید بدون هیچ گونه نقص و اشتباه ارائه شوند. در غیر این صورت درخواست ویزا ریجکت خواهد شد. از مهم ترین و اصلی ترین مدارک برای دریافت ویزا آلمان می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • تکمیل فرم درخواست ویزا
 • پاسپورت یا گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • ارائه مدارک شناسایی و هویتی از قبیل شناسنامه
 • ارائه عکس مطابق با استانداردهای ویزا
 • ارائه بیمه مسافرتی با حداقل ۳۰۰۰۰ یورو اعتبار
 • ارائه مدارک محل اقامت در آلمان از قبیل واچر هتل یا دعوت نامه فرد ساکن آلمان
 • ارائه بلیط هواپیما رفت و برگشت
 • ارائه مدارک ثابت کننده تمکن مالی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • مدارک تحصیلی، رزومه و برگه پذیرش از کارفرمای آلمانی و غیره بر اساس هدفتان از سفر به آلمان

مراحل دریافت ویزای آلمان

بعد از آماده سازی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای آلمان و نوع ویزا، لازم است مراحل دریافت آن را به ترتیب و بدون اشتباه طی کنید. مراحل دریافت ویزای آلمان به صورت کلی و بدون در نظر گرفتن جزئیات به صورت زیر می باشد:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای آلمان (فرم ویزای نوع c برای ویزای کوتاه مدت و نوع d برای ویزای بلند مدت آلمان)
 • تکمیل مدارک مورد نیاز (فرم درخواست ویزا، بیمه درمانی، اثبات تمکن مالی، عکس، پاسپورت دارای اعتبار بیش از ۶ ماه، مدارک اقامت)
 • ارائه مدارک مورد نیاز با توجه به نوع سفر و دلیل دریافت ویزا از قبیل نامه پذیرش از دانشگاه، فرم دریافت فرصت شغلی و غیره
 • دریافت زمان مصاحبه از سفارت یا کنسولگری آلمان در تهران یا سایر مناطق مورد نظر
 • مراجعه به سفارت برای مصاحبه در تاریخ موعد
 • پرداخت هزینه های دریافت ویزای آلمان
 • بررسی مدارک از سوی کنسولگری و دریافت نتیجه آن بعد از حداکثر ۱۵ روز کاری

مدارک لازم برای اخذ ویزای آلمان

مدارک مورد نیاز برای هر یک از انواع ویزای آلمان متفاوت است و برخی از آنها به عنوان مدرک اصل و ثابت شناخته میشوند. 

تمدید ویزای آلمان چه شرایطی دارد؟

آلمان از جمله کشورهایی می باشد که امکان تمدید ویزای آن وجود ندارد. البته متناسب با شرایط فرد متقاضی در شرایط فورس و اضطراری ممکن است به مدت محدود این ویزا تمدید شود. شرایط تمدید ویزای آلمان شامل موارد زیر است:

 • بروز بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله و غیره و توقف پروازها
 • بروز مشکلات حاد برای فرد متقاضی از قبیل بیماری افراد خانواده وی در آلمان و موارد مشابه
 • ورود فرد متقاضی به حوزه شنگن با تاخیر بعد از صدور ویزا

لازم به ذکر است، بررسی این شرایط و تصمیم گیری نهایی تنها توسط مقامات خارجی در آلمان اخذ میشود. به همین دلیل هیچ قانون ثابت و مشخصی برای اینکه آیا ویزای آلمان تمدید میشود یا خیر وجود ندارد. لذا پیشنهاد می کنیم حتما برای این شرایط برنامه ریزی های لازم را انجام دهید. 

 

هزینه ویزای آلمان چقدر است؟ 

هزینه ویزای آلمان با توجه به سن فرد متقاضی و نوع ویزای دریافتی متفاوت است. هزینه اخذ ویزای آلمان برای افراد کمتر از ۶ سال رایگان و در سایر گروه های سنی بر اساس نوع ویزا تغییر می کند. در اغلب انواع ویزا، هزینه دریافت آن برای افراد کمتر از ۱۸ سال در بازه ۳۰ تا ۳۵ یورو و افراد بزرگسال باای ۱۸ سال ۶۰ یورو می باشد.

 

مشاوره اخذ ویزای آلمان در گروه tff

برای شروع سفر بدون دغدغه و نگرانی بابت ریجکت ویزای آلمان یا مشکلات احتمالی در طول سفر، گروه توسعه فرصت فردا tff با بهره مندی از وکلای بین المللی برای اخذ ویزای آلمان مشاوره ارائه می دهد. در جلسات مشاوره این مجموعه صفر تا صد اخذ ویزای آلمان برای تحصیل، کار، درمان و سفر و غیره بررسی شده و مناسب ترین گزینه بر اساس شرایط فرد متقاضی ارائه می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان گروه tff تماس بگیرید.

 

سوال‌های پرتکرار درمورد اخذ ویزای آلمان

آیا برای سفر به آلمان به ویزا نیاز دارم؟
بله برای سفر به آلمان ویزا نیاز است

چه نوع ویزاهایی برای آلمان وجود دارد؟
آلمان انواع مختلفی از ویزاها از جمله ویزای توریستی، ویزای تجاری، ویزای دانشجویی، ویزای کار، ویزای اتحاد خانواده و غیره را ارائه می دهد. نوع ویزای مورد نیاز شما به هدف خاص شما برای بازدید از آلمان بستگی دارد.

چگونه برای ویزای آلمان اقدام کنم؟
برای درخواست ویزای آلمان، باید با سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود تماس بگیرید. آنها فرم های درخواست لازم و اطلاعات مربوط به مدارک و هزینه های مورد نیاز را در اختیار شما قرار می دهند.

برای درخواست ویزای آلمان چه مدارکی لازم است؟
مدارک خاص مورد نیاز می تواند بسته به نوع ویزای مورد نظر شما متفاوت باشد، اما الزامات متداول شامل گذرنامه معتبر، فرم درخواست ویزا تکمیل شده، گواهی بیمه مسافرتی، مدرک اقامت، اثبات تمکن مالی و هزینه پردازش ویزا است. .

بررسی درخواست ویزای آلمان چقدر طول می کشد؟
زمان پردازش ویزا بسته به ملیت شما و نوع ویزا که برای آن درخواست می کنید می تواند متفاوت باشد. توصیه می‌شود قبل از تاریخ سفر برنامه‌ریزی‌شده برای ویزای خود درخواست دهید تا زمان رسیدگی، که می‌تواند از چند هفته تا چند ماه متغیر باشد، در نظر گرفته شود.

ویزای شینگن آلمان چیست؟
اگر قصد سفر به چندین کشور اروپایی از جمله آلمان را دارید، ممکن است به ویزای شینگن نیاز داشته باشید. این ویزا به شما این امکان را می دهد که برای مدت مشخصی در منطقه شینگن سفر کنید. آلمان بخشی از معاهده شنگن است که امکان سفر بدون مرز بین کشورهای عضو را فراهم می کند.

آیا می توانم ویزای آلمان خود را پس از حضور در این کشور تمدید کنم؟
در برخی موارد ممکن است زمانی که در آلمان هستید، ویزای خود را تمدید کنید، اما این بستگی به نوع ویزای شما و شرایط دارد. برای اطلاعات در مورد تمدید ویزا باید با مقامات محلی مهاجرت یا اداره اتباع خارجی در آلمان تماس بگیرید.

آیا می توانم با ویزای توریستی در آلمان کار کنم؟
به طور کلی با ویزای توریستی اجازه کار در آلمان را ندارید. اگر قصد کار یا اشتغال در آلمان را دارید، باید برای ویزای کار یا اجازه اقامتی که به شما اجازه کار قانونی را می دهد، درخواست دهید.

چه مدت می توانم با ویزای توریستی در آلمان بمانم؟
حداکثر مدت اقامت در ویزای توریستی آلمان معمولاً ۹۰ روز در یک دوره ۱۸۰ روزه است. با این حال، قوانین خاص ممکن است بسته به ملیت شما و قوانین شینگن موجود در زمان بازدید شما متفاوت باشد.

اگر درخواست ویزای آلمان من رد شد چه باید بکنم؟
اگر درخواست ویزای شما رد شود، توضیح کتبی برای رد دریافت خواهید کرد. شما ممکن است این گزینه را داشته باشید که نسبت به تصمیم اعتراض کنید یا با اسناد اضافی که دلایل رد را بررسی می کند، مجددا درخواست دهید. برای راهنمایی در مورد اقدامات مناسب با سفارت یا کنسولگری مشورت کنید.

 

10 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *